Велика біла порода гусей — класика вітчизняного птахівництва. Навіть сучасні високопродуктивні гібриди не витіснили генотип із присадибних господарств. Птиця підкорює витривалістю та хорошим показником виводимості з яєць. Ці птахи – єдині з білих гусей України, що мають високу генетичну обумовленість до відгодівлі на жирну печінку, середня маса якої становить при відгодівлі гусенят з 80–денного віку 340 г,

Історія: у 80-х рока на базі вітчизняних селекційних центрів вивели велику білу породу гусей, беручи за основу місцевих гусей. Селекційна робота велася на підвищення енергії росту, високу яйценосність, виводимість молодняку, відтворні здатності гусаків.

Переваги генотипу:

  • генетичний потенціал несучості за рік становить 56-60 яєць;
  • маса яких дорівнює 170 г;
  • жива маса гусенят у 9–тижневому віці досягає 4,2–4,5 кг;
  • вивід пташенят – 70-75%.
  • жива маса дорослої птиці: самців – 7,7 кг, самок – 6,5 кг.

Екстер’єр:  голова невелика, з коротким оранжево-червоним дзьобом. Шия середньої довжини, тулуб широкий, глибокий; груди випуклі. Спина у самців і самок пряма, довга, широка. На животі невеликі жирові складки. Ноги середньої довжини оранжево-червоного кольору, широко розставлені.

Особливості утримання: гуси неймовірно витривалі до вологості, низьких температур. Вони спокійно гуляють по снігу в морозну погоду. Генотип пристосований до вигульного утримання, добре набирають вагу на зелених кормах.Маленьких гусенят необхідно оберігати від протягів і значних перепадів температур.