Конверсія корму — показник економічної ефективності годівлі і технології утримання тварин.
Конверсія — це співвідношення кількості витраченого корму на одиницю отриманої продукції, наприклад у 1 кг приросту чи 1 кг яєць. Відповідно чим менше цей показник, тим ефективніше вирощування птиці чи тварин.
Традиційним і найпростішим методом визначення конверсії корму є співвідношення приросту маси на одиницю спожитого корму. Останню складову формули інколи замінюють на кількість енергії, яку отримала тварина з корму. Незважаючи на те, що такий розрахунок є досить простим, все ж допускають практичних помилок. Наприклад, вимірюють не обсяг спожитого, а витраченого корму. Через те, що годівниця не налаштована як слід, різниця між цими показниками може в середньому сягати 10–30%. У цьому випадку покращення конверсії корму можна досягти, правильно налаштувавши годівниці.
Далі розберемо причини, які впливають на конверсію
Технологи виділяють десятки факторів, які впливають на конверсію корму, знижуючи чи підвищуючи її:
- селекція. Спеціалізовані м’ясні породи створені для отримання великої кількості м’яса, демонструючи темп середньодобового приросту на рівні від 700 г на добу;
- фактори зовнішнього середовища (температура навколишнього середовища і приміщення, вологість, швидкість руху повітря);
- технологічні фактори (щільність розміщення тварин у станку, кількість і розміри годівниць, перегрупування);
- фізіологічні фактори (стан здоров’я, вік, стать);
- кормові фактори (якість і кількість комбікорму, збалансованість раціону, приступність небажаних додатків (згірклі компоненти, мікотоксини), тип корму (гранульований або негранульований), органолептичні показники корму (наявність ароматизаторів, або навпаки неприємних за запахом компонентів), доступ до питної води).
На що впливає конверсія корму?
Витрата корму на виробництво одиниці продукції – показник ефективності тваринництва. Для розрахунку рентабельності береться до уваги конверсія корму та вартість корму. Тобто чим менше ви витрачаєте комбікорму на отримання 1 кг приросту, тим вища економічна ефективність свинарства. Аналогічна ситуація і з іншими галузями тваринництва.